Aktualności

Agencja

FE

RPO

Pożyczki

Zasoby

Projekty

Kontakt

WMARR logo

Znajdź na stronie

czwartek, 06 maj 2021 14:48

Wizyta studyjna

Projekt InnovaSPA 4 Health, ma na celu nawiązanie współpracy, wymianę doświadczeń pomiędzy jednostkami wspierającymi rozwój wodolecznictwa, wód termalnych i turystyki uzdrowiskowej.

Jednym z elementów projektu są  wizyty studyjne u poszczególnych partnerów projektu, które obecnie ze względu na pandemie odbywają się wirtualnie.

Za nami trzy kolejne wirtualne wizyty: Warmia i Mazury, Łotwa oraz Słowenia.

WMARR jako partner projektu była gospodarzem na Warmii i Mazurach.

Podczas dwudniowego spotkania został zaprezentowany potencjał uzdrowiskowy i turystyczny regionu.

W pierwszym dniu spotkania udział wzięły 54 osoby, drugiego dnia 45 osób, wśród nich  przedstawiciele partnerów i interesariuszy projektu z Francji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Portugalii, Słowenii, Węgier oraz Warmii i Mazur.

 

Program wizyty obejmował:

  • Prezentację potencjału regionu w zakresie turystyki i gospodarki Warmii i Mazur

Przedstawiono możliwości rozwoju uzdrowisk i turystyki zdrowotnej w regionie. Omówiono potencjał regionu, którym są: wody termalne i lecznicze, korzystne warunki klimatyczne (klimat umiarkowany, między morzem a kontynentem), czyste powietrze, różnorodność biologiczna, naturalne złoża borowiny, pokrywa leśna), a przede wszystkim zasoby wodne do zapewnienia leczenia i dodatkowej oferty uzdrowiskowej.

Region Warmii i Mazur, to jeden z bardziej atrakcyjnych w Polsce obszarów przyrodniczo – turystycznych o niezwykłych walorach krajobrazowych. Województwo zalicza się do najmniej zanieczyszczonych regionów kraju i prawie w całości zostało objęte programem Zielonych Płuc Polski. Region charakteryzuje się znaczącym potencjałem dla rozwoju turystyki medycznej i uzdrowiskowej. Istniejąca baza noclegowa, infrastruktura turystyczna, walory środowiskowe, atrakcje turystyczne
i historyczne dają silna podstawę do rozwijania  działalności związanej z turystyką medyczną. Warmia i Mazury mogą stać się miejscem kojarzonym z turystyką zdrowotną zarówno w ujęciu krajowym jak
i międzynarodowym. W regionie funkcjonuje obecnie jedno uzdrowisko – Gołdap Zdrój, natomiast cztery gminy: Lidzbark Warmiński, Frombork, Górowo Iławeckie i Miłomłyn - starają się o przyznanie statusu uzdrowiska.

  • Prezentację miast i gmin z potencjałem uzdrowiskowym na Warmii i Mazurach (Lidzbark Warmiński, Frombork, Górowo Iławeckie, Miłomłyn, Gołdap)
Zaprezentowano Gołdap, które  na tę chwilę jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Maurach. Miasto od 2000 roku posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo - klimatycznym. Znajduje się tam sanatorium, pijalnia wód mineralnych i tężnie oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa z Promenadą Zdrojową.

Dodatkowo każda z gmin posiadająca status obszaru ochrony uzdrowiskowej (Lidzbark Warmiński, Frombork, Górowo Iławeckie, Miłomłyn) przedstawiła walory turystyczne i lecznicze swojego regionu oraz zrealizowane i planowane inwestycje w tym zakresie.

  • Perspektywy rozwoju uzdrowisk na Warmii i Mazurach i w Polsce.

W tej części spotkania przedstawiono miejsce polskich uzdrowisk, typy i rodzaje innowacji uzdrowiskowych, a także powody wprowadzenia innowacji, na które wpływ ma zmienność potrzeb osób przyjeżdżających do uzdrowisk.


Kontakt

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
w Olsztynie

Plac Gen. Józefa Bema 3, 10-516 Olsztyn
tel.: 89 521 12 50 - sekretariat e-mail: wmarr@wmarr.olsztyn.pl



Agencja urzęduje od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30


Regionalny Fundusz Pożyczkowy
czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach 7.30-15.30 pokój nr 15
tel. 89 521 12 79, 89 521 12 89

Punkt Informacyjny
FE WiM na lata 2021-2027

czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach 7.30-15.30
tel. 89 521 12 54email: piwmarr@wmarr.olsztyn.pl

Deklaracja Dostępności

Przydatne linki:
instytucja_sam poznaj_lepiej
facebook_s youtube_s